Skip To Main Content

Breadcrumb

Directory

If you need to email one of the staff members, first initial, last name @westportschools.org.

eg. Michelle Rapoza, mrapoza@westportschools.org...

First Name Last Name School Title Employee Type
Norman Abrahamson Jr/Sr HS - WFT Social Studies Teacher WFT
Kevin Aguiar Jr/Sr HS - EXEMPT Assistant Principal Administration
Kristy Almeida WES - WFT Grade 2 Teacher WFT
Cassandra Alves Jr/Sr HS - WFT Math Teacher WFT
Patricia Amaral WES - AFSCME School Clerk Secretarial/Clerks
Sherry Amaral WES - AFSCME Teacher Assistant - LBL Para/TA
Nicole Anderson MAC - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Kelly Araujo WES - WFT Interventionist WFT
Renato Araujo Custodians - PM Custodian Facilities
Amy Arruda Jr/Sr HS - AFSCME Special Education Clerk Secretarial/Clerks
Amy Arruda SpED - AFSCME Special Education Clerk Secretarial/Clerks
Karen Arruda Food Service Staff - WES Food Service Cafeteria
Thomas Aubin WCS District Superintendent Administration
Karen Augusto WCS District Executive Secretary for Super Business Office
Melissa Avila Jr/Sr HS - WFT Computer Science Teacher WFT
Rebecca Avilla Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Elizabeth Bacchiocchi WES - WFT Guidance/School Adjustment WFT
Carol Beaupre Jr/Sr HS - AFSCME Self Contain Teacher Assistant Para/TA
Donna Bedard WES - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Madeline Bednarz Jr/Sr HS - AFSCME School Clerk Secretarial/Clerks
Cynthia Bell WES - WFT STEM Teacher WFT
Jonathan Bernier Jr/Sr HS - WFT 7/8th Grade Teacher WFT
Maegan Bernier Jr/Sr HS - WFT College and Career Teacher WFT
William Bernier Jr/Sr HS - WFT 7/8th Grade Teacher WFT
Jennifer Borelli Jr/Sr HS - WFT School Adjustment Counselor WFT
Christina Borges Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Paul Bornstein Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Rebecca Boyle WES - WFT 2nd Grade Teacher WFT
Heather Branco WES - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Natalie Branco WES - AFSCME SC Teacher Assistant Para/TA
Martha Brewster SPED - WFT School Psychologist WFT
Nathaniel Brown Jr/Sr HS - WFT 7/8 Grade Science Teacher WFT
Ian Burrows Jr/Sr HS - WFT Math Teacher WFT
Heather Cabral Jr/Sr HS - AFSCME LPN Nurses
Lindsey Cabral WES - WFT Grade 2 Inclusion Teacher WFT
Michelle Cairol Jr/Sr HS - EXEMPT Executive Secretary Secretarial/Clerks
Ginger Cameron SPED - WFT Occupational Therapist WFT
Emily Capar WES - WFT Grade 3 Teacher WFT
Gloria Cardoso-Santos Jr/Sr HS - WFT World Language Teacher WFT
Crystal Carreiro WES - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Elizabeth Carvalho Jr/Sr HS - WFT Music Teacher WFT
Robert Cateon Custodians - Mid Custodian - Mid Facilities
Teal Cederberg WES - WFT 4th Grade Teacher WFT
Wendi Charbonneau Jr/Sr HS - AFSCME SC Teacher Assistant Para/TA
Heidi Charest Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Laura Charette Jr/Sr HS - EXEMPT Principal Administration
Jennifer Chaves WCS District Admins Extended Day Director Administration
Elizabeth Chouinard WES - WFT 4th Grade Teacher WFT
Kevin Clark Jr/Sr HS - WFT Business Teacher WFT
Thomas Clark Jr/Sr HS - WFT English Teacher WFT
Diane Comeau Jr/Sr HS - WFT 5th Grade Teacher WFT
Erin Connors WES - WFT 3rd Grade Teacher WFT
Kelley Cooper SpED - AFSCME Behavior TA Para/TA
Lucy Cordeiro MAC - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Jacqueline Corey Jr/Sr HS - AFSCME Clerk Secretarial/Clerks
Allison Correia MAC - WFT Kindergarten Teacher WFT
Roseanna Correia Food Service Staff - WES Food Service Cafeteria
Michael Costa Custodians - PM Custodian Facilities
Andrea Cottrill Jr/Sr HS - WFT Grade 6 Math Teacher WFT
Andrew Cottrill Jr/Sr HS - WFT Grade 6 Teacher WFT
Kelly Croft Jr/Sr HS - WFT 6th Grade Teacher WFT
Kathleen Cummings Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant - LBL Para/TA
Tammy DaCamara Food Service - WHS   Cafeteria
Celia Daluz Jr/Sr HS - WFT Health/Wellness Teacher WFT
Diane DaPonte SPED - WFT .5 Lead Nurse Nurses
Debra Darkow WES - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Derek Dasilva Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Jillian Davenport WES - WFT 4th Grade Teacher WFT
Brandi Daviski Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Kelly Dean MAC - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Lindsey DeAndrade WES - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Cynthia DeFreitas SPED - WFT Speech Language Pathologist WFT
Ann Defrias Jr/Sr HS - WFT World Language Teacher WFT
Annette Degagne Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Marlo Dennis WES - WFT Music Teacher WFT
Lori Deston Custodians - AM Custodian - District Facilities
Jeanine Deveau MAC - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Christine Dias MAC - AFSCME Self Contained Teacher Assist. Para/TA
Tricia Dias MAC - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Lauren Driscoll Jr/Sr HS - WFT 5th Grade Teacher WFT
Michael Duarte WCS District Admins Supervisor of Maintenance Administration
Amy DuBois Jr/Sr HS - WFT 7/8th Grade Teacher WFT
Kimberly Duclos SPED - WFT .5 Lead Nurse Nurses
Angela Dullea SPED - WFT Teacher of Visually Impaired WFT
Stacey Duquette MAC - EXEMPT Principal Administration
Stacey Duquette WCS District Admins Principal Administration
Stacey Duquette WES - Exempt Principal Administration
Donna Edwards WES - WFT 1st Grade Teacher WFT
Darren Elwell WCS District Admins Director of Curriculum Administration
Marie Fallows Jr/Sr HS - WFT School Counselor WFT
Edneuza Farias Jr/Sr HS - WFT World Language Teacher WFT
Stacey Farias WES - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Christopher Ferreira Jr/Sr HS - WFT Science Teacher WFT
Jodi Ferreira Jr/Sr HS - WFT 5th Grade Teacher WFT
Linda Ferreira Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Kathryn Flanagan MAC - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Thomas Flanagan Jr/Sr HS - WFT 8th Grade Teacher WFT
Rachel Flynn SpED - AFSCME SLPA Para/TA

 

Rachel Fortier MAC - AFSCME SC Teacher Assistant Para/TA
Nadine Fournier Jr/Sr HS - AFSCME Self Contain Teacher Assistant Para/TA
Scott Frost Jr/Sr HS - WFT Visual Art Teacher WFT
Matthew Gaitane Jr/Sr HS - WFT Math Teacher WFT
Jennifer Gargiulo Jr/Sr HS - WFT Math Teacher WFT
Barbara Gesner WES - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Karen Giblin Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Maria Giella Jr/Sr HS - WFT Reading Specialist WFT
Sherrie Giovannini Food Service - MAC Food Service Manager Cafeteria
Tammy Gluchacki WES - WFT Grade 1 Teacher WFT
Victoria Gong Jr/Sr HS - WFT Guidance Counselor WFT
Lindsey Gosson WES - WFT Grade 2 Teacher WFT
Judith Graham Technology Network Systems Administrator Technology
Michael Grandfield MAC - EXEMPT   Administration
Michael Grandfield WES - Exempt   Administration
Kathleen Grimley WES - AFSCME Special Education Clerk Secretarial/Clerks
Cheryl Guild WES - WFT 4th Grade Teacher WFT
Gary Hamilton Custodians - PM   Facilities
Susan Harding MAC - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Daniel Harrington Jr/Sr HS - WFT Science Teacher WFT
Elisabeth Harrington MAC - WFT School Adjustment Counselor WFT
Michael Harrison Jr/Sr HS - EXEMPT Executive Secretary Secretarial/Clerks
Lucy Hassey Business Office Payroll Business Office
Scotty Hayes Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Alison Higham WES - WFT 4th Grade Teacher WFT
Catherine Howland Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Deborah Janik Jr/Sr HS - WFT 6th Grade Teacher WFT
Judith Jennings Jr/Sr HS - WFT 7/8th Grade Teacher WFT
Casey Jones Custodians - Mid Custodian - Mid Facilities
Monique Jones Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Matthew Kampper Jr/Sr HS - WFT Health/Wellness Teacher WFT
Rebecca Kearney WES - WFT School Adjustment Counselor WFT
Mary Ann Kelly WES - AFSCME Licensed Practical Nurse LPN
John Kenepp Technology Technology Support Technician Technology
Sheila Kenyon Business Office Accounts Payable Business Office
Michael King Jr/Sr HS - WFT Math Teacher WFT
Mihaela Krupa Food Service - WHS Food Service Staff Cafeteria
Rachel Lambauer MAC - WFT Kindergarten Teacher WFT
Melissa Lambert Jr/Sr HS - WFT Art Teacher WFT
Carolyn Lavalley MAC - WFT Grade 1 Teacher WFT
Karen Lavenda MAC - WFT Kindergarten Teacher WFT
Jennifer Lavoie MAC - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Sherrie Lees Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Jacquelyn Legendre Jr/Sr HS - WFT Business/Computer Teacher LTS WFT
Kimberley Legendre MAC - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Suzanne Lemar MAC - AFSCME Clerk Secretarial/Clerks
Jeffrey Lopez Custodians - PM Custodian - PM Facilities
Jaclyn MacDonald WES - WFT Special Education Teacher WFT
Janice Machado Food Service Staff - WES Food Service Cafeteria
Nicole Machado WES - WFT Nurse Nurses
Branden Magalhaes Jr/Sr HS - WFT Bus.& Career Readiness Teacher WFT
Katie Mahoney Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Paul Malenfant Custodians - AM Custodian - Day Facilities
Amanda Manton SpED - AFSCME COTA Para/TA
Johanna Marcel WES - WFT Special Education Teacher WFT
Daniel Marques Jr/Sr HS - WFT School to Career Teacher WFT
Benjamin Marshalek Jr/Sr HS - WFT Health/Wellness Teacher WFT
Susan Martin WES - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Jacob Mauk Custodians - PM Custodian - Night Facilities
Sandra Mauk SPED - WFT Behavior Teacher WFT
Kristin McDaniel Business Office Human Resources Business Office
Andrew McGinnis Jr/Sr HS - WFT Science Teacher WFT
Kerri McKinnon Jr/Sr HS - EXEMPT Principal Administration
Laura McMeniman Jr/Sr HS - WFT Math Teacher WFT
Andrea Medeiros Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Jennifer Medeiros MAC - WFT Kindergarten Teacher WFT
Mary-Jo Medeiros Jr/Sr HS - WFT School Adjustment Counselor WFT
Rebecca Mekshes Jr/Sr HS - WFT Social Studies Teacher WFT
Erin Mello Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Paula Mello Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant - LBL Para/TA
Amanda Melo WES - WFT Reading Interventionist WFT
Loriann Melo WES - Exempt Executive Secretary Secretarial/Clerks
Regina Mercer Jr/Sr HS - WFT English Teacher WFT
Jennifer Merchant WES - WFT 2nd Grade Teacher WFT
Chester Millett Jr/Sr HS - WFT Business/Computer Teacher WFT
Deborah Milton Jr/Sr HS - WFT STEM Teacher WFT
Wendy Miranda SPED - Exempt Student Services Team Coord Administration
Julia Moisiades Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Richard Monast Jr/Sr HS - WFT Media Center Specialist WFT
Renee Monteiro-Bernard Jr/Sr HS - WFT Art Teacher WFT
Holly Moreau District - AFSCME Administrative Clerk Secretarial/Clerks
Robin Morin WES - WFT 1st Grade Teacher WFT
Julie Morotti WES - WFT 3rd Grade Teacher WFT
Cristine Morrissette SPED - WFT Occupational Therapist WFT
Maria Neira Technology Technology Support Technician Technology
Helena Neves SPED - Exempt Executive Secretary for Admin Secretarial/Clerks
Christopher Nunes Jr/Sr HS - WFT Music Teacher WFT
Judith Oliveira MAC - EXEMPT Executive Secretary Secretarial/Clerks
Korie Oliver MAC - WFT Special Education Teacher WFT
Kimberly Ouellette WCS District Admins Supervisor of Custodians Administration
Holly Pacheco Jr/Sr HS - WFT 7/8th Grade Teacher WFT
Janet Pacheco Food Service Staff - WES Food Service Staff Cafeteria
Jason Pacheco Jr/Sr HS - EXEMPT Athletic Director Administration
Jason Pacheco WCS District Admins Athletic Director Administration
Teresa Pacheco WES - WFT Health & Wellness Teacher WFT
Trisha Paiva Jr/Sr HS - WFT 5th Grade Teacher WFT
Melissa Parker MAC - WFT PreK and Pre-School Teacher WFT
Gary Parziale MAC - WFT Physical Education Teacher WFT
Caroline Pavao Jr/Sr HS - WFT World Language Teacher WFT
Dianne Pereira Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT

Ronda Pereira Food Service - WHS Food Service Cafeteria
Tracy Pereira MAC - WFT Nurse Nurses
Tracy Pereira SPED - WFT Nurse Nurses
Justin Perry Custodians - AM Custodian Facilities
Kimberly Perry Jr/Sr HS - AFSCME SC Teacher Assistant Para/TA
Sean Persico Jr/Sr HS - EXEMPT Assistant Principal Administration
Nicole Phenix Jr/Sr HS - WFT English Teacher WFT
Kerri Pierce Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Tammy Pimentel MAC - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Ann Pimentel-Hathaway MAC - WFT ELL Teacher WFT
Korryn Pinard WES - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Michael Ponte Jr/Sr HS - WFT 7/8th Grade Teacher WFT
Susan Porter WES - WFT 3rd Grade Teacher WFT
Jessica Randall SPED - WFT Physical Therapist WFT
Paula Raposa MAC - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Kara Raposo WES - WFT Special Education Teacher WFT
Maria Raposo Food Service Staff - WES Food Service Manager Cafeteria
Tanya Raposo Food Service - WHS Food Service Staff Cafeteria
Aimee Rapoza WES - WFT 2nd Grade Teacher WFT
Michelle Rapoza WCS District Admins School Business Official Administration
Renee Rego WES - WFT Special Education Teacher WFT
Shelley Rego WES - WFT 4th Grade Teacher WFT
Stephanie Rego Carvalho Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Katherine Reis WES - WFT 3rd Grade Teacher WFT
John Rezendes Jr/Sr HS - WFT .5 Film Video Teacher WFT
Kevin Richard Custodians - PM Custodian - PM Facilities
Stacy Rivera MAC - WFT Special Education Teacher WFT
Faith Roberts WES - WFT Grade Two Teacher WFT
Patricia Robichaud Jr/Sr HS - WFT Reading Interventionist WFT
Karen Robinson WES - WFT Special Education Teacher WFT
Amanda Rowley Jr/Sr HS - WFT English Teacher WFT
Leslie Ruel Jr/Sr HS - WFT Guidance Counselor WFT
Karen Salva WES - WFT 1st Grade Teacher WFT
Deserie Sambun Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Elaine Santos WCS District Admins SpEd Dir Administration
Mary-Catherine Santos Jr/Sr HS - WFT 7/8th Grade Teacher WFT
Christopher Sardinha Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Jacob Sarza Maintenance Maintenance Assistant Facilities
Peter Sarza Maintenance Maintenance Assistant Facilities
Michelle Scott WES - WFT ELL Teacher WFT
Matthew Shivers Jr/Sr HS - WFT English Teacher WFT
Kristen Shott WES - WFT Grade 1 Teacher WFT
Matthew Shunney Jr/Sr HS - WFT 5th Grade Teacher WFT
Karen Sigman MAC - WFT Integrated PreK Teacher WFT
Amy Silva Jr/Sr HS - WFT Math Teacher WFT
Jordan Silva Jr/Sr HS - WFT Science Teacher WFT
Katherine Silva Jr/Sr HS - WFT Social Studies Teacher WFT
Maria Fatima Silva Food Service - MAC Food Service Cafeteria
Natalia Silva Jr/Sr HS - AFSCME In School Suspension TA Para/TA
Jessica Silvia WES - WFT 3rd Grade Teacher WFT
Nicole Sirois Jr/Sr HS - WFT 6th Grade Teacher WFT
Sharon Skov Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Melanie Smeaton WES - WFT Special Education Teacher WFT
Avery Smith WES - WFT Special Education Teacher WFT
Jamie Soares Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Patricia Sommer Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Amy Sousa MAC - WFT Kindergarten SPED Teacher WFT
Melissa Sousa WCS District Business Services (Accountant) Business Office
Linda Souza Food Service - WHS Food Service Manager Cafeteria
Maurice Steiblin Custodians - AM Custodian - Day Facilities
Ryan Struthers Jr/Sr HS - WFT 6th Grade Teacher WFT
Liam Sullivan Jr/Sr HS - WFT Music Teacher WFT
Robin Sullivan Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant - LBL Para/TA
Patricia Sulyma Custodians - PM Custodian - Night Facilities
Amy Teixeira Jr/Sr HS - WFT Health/Wellness Teacher WFT
Elizabeth Teixeira Jr/Sr HS - WFT Special Education Teacher WFT
Amanda Tetzloff Jr/Sr HS - WFT 7/8th Grade Teacher WFT
Mark Thibodeau Custodians - Mid Custodian - Mid Facilities
Sheldon Thibodeau Jr/Sr HS - WFT Social Studies Teacher WFT
Kelly Thiboutot MAC - WFT Integrated Arts Teacher WFT
Michelle Thomas MAC - WFT Kindergarten Teacher WFT
Anthony Tomah WCS District Admins Director of Technology Administration
Michelle Tripp Jr/Sr HS - WFT 5th Grade Teacher WFT
Nancy Tripp Jr/Sr HS - WFT Reading Specialist WFT
Janet Vachon WES - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Ana Vidinha Food Service - WHS Food Service Staff Cafeteria
Mary Anne Vincelette MAC - AFSCME Teacher Assistant Para/TA
Susan Viveiros WES - WFT Library/Media Specialist WFT
Lynn Volk SPED - WFT Speech Language Pathologist WFT
Christopher Walinski Jr/Sr HS - WFT Science Teacher (LTS) WFT
Suzanne Walinski Jr/Sr HS - WFT Nurse Nurses
Samantha Westgate MAC - WFT Special Education Teacher WFT
Julie White SPED - WFT School Psychologist WFT
Alison Whitty SPED - WFT Speech/Language Pathologist WFT
Andrea Willard WES - WFT 1st Grade Teacher WFT
Jody Williams Jr/Sr HS - AFSCME Teacher Assistant - LBL Para/TA
Chantal Zmuda WES - WFT Art Teacher WFT